Foto: Karjaküla karusloomakasvatus (2012)

Ilmselt on paljud naised mingil ajal katsetanud ripsmepikenduste või naaritsaripsmete kandmist, kas siis elu mugavamaks muutmise või lihtsalt ilusate silmade nimel. Paljud meist aga teadvustavad endale, et ilusa ripsmekaare taga võivad peituda teise elusolendi kannatused? Naaritsaripsmed on tõusev trend, neid kannavad kuulsused, nagu Kim Kardashian, Beyonce ja Katy Perry ja mitmed Instagramis tuntust kogunud ilublogijad. Ripsmepikenduste kandmiseks ei pea aga olema Hollywoodi kuulsus või meeletult rikas, mistõttu on need ka Eestis üsna populaarsed. Siinkohal käsitleksin ma kõige levinumaid müüte, mida naaritsaripsmete kohta armastatakse rääkida ning kuidas ja miks vältida naaritsaripsmeid.

MÜÜT: Naaritsaripsmed on kõigest nimetus, mis viitab ripsmete kvaliteedile, mitte loomsele päritolule. Paljud naised ei mõtlegi sellele, et eesliide “naarits” viitab päris loomale, mitte selle karva imiteerivale sünteetilisele materjalile (mida samuti tihti tehakse). Eesti spetsialistid väidavad, et siinmail ei ole ehtsast naaritsakarvast variantide kasutamine eriti levinud. Selleks, et olla kindel oma ripsmete päritolus küsi kindlasti oma spetsialistilt üle milliseid karvu ta kasutab.

Müüt: Eestis ei olegi päris naaritsaripsmeid, kuna need on tegelikult väga kallid.  Mitmed asjatundjad väidavad, et turul leiduvad naaritsaripsmed on pea alati “võltsing”, kuna ehtsast naaritsakarvast ripsmed võivad maksma minna sadu eurosid. Kuigi tihtilugu võib see tõele vastata, on naaritsaripsmete kõrge hind müüt, ehtsast naaritsakarvast ripsmekaare saab endale soetada ka vaid mõnekümne euro eest.

Müüt: Ehtsast naaritsast kunstripsmed on vastupidavamad ja kvaliteetsemad kui sünteetilised.  Esiteks suudetakse tänapäeval teha väga “ehtsa” välimusega kvaliteetseid sünteetilisi ripsmeid, teiseks ei ole ehtsast naaritsakarvast ripsmed tingimata loomulikuma välimusega (khm) ning on üldjuhul ka kehvemini koolduvad.

Müüt: On olemas humaansed naaritsakasvandused. Mitmed pikenduste pakkujad väidavad, et nende pikendused on pärit nö humaansetest farmidest, kus loomadelt kogutakse karvu eetilisel moel. See on analoogne mõndade karusloomakasvatajate väitega, kuid kahjuks väga kaugel tõest. Esiteks, selline kogumisviis eeldab siiski seda, et loomad elavad vangistuses, mis on juba iseenesest ebaeetiline. Naarits armastab elada veekogude lähedal ning läbib päeva jooksul pikki vahemaid, samuti eelistavad nad üksinda elamist karjas tegutsemisele. Ühtlasi võib iga inimene ette kujutada, et naarits ei ole see loom kelle sa õrnalt sülle võtad, et pehmete paidega karva koguda. Tõenäosus, et naaritsat on võimalik sülle võtta ilma tema vastu vägivalda kasutamata on olematu, sest ohtu tajudes on tegu väga agressiivsete loomadega. On naiivne arvata, et mitmekesi puuri topitud loomade kasvatamises ripsmepikenduste nimel on midagi eetilist, samuti on väga ebatõenäoline, et keegi ootab kuni loomad vangistuses vanadussurma surevad (ilmselt saab neist hoolimata “eetilisele” karvakogumisele siiski viimaks kellegi kehakate). Kuna tegu on loomadega, kes ei talu karjas elamist, tekitab kitsas ja enamasti ka väga räpases puuris mitmekesi elamine loomadele meeletut stressi, mis võib viia nii enesevigastuste kui ka kannibalismini. Loomulikult levivad sellistes tingimustes kergesti ka haigused, suur osa taolistes kasvatustes elavaid loomi on pimedad ja puurivarvaste närimisest lõhutud hammastega. Väited nagu saaksid naaritsad vangistuses vabalt ringi joosta (mis juba kõlab paradoksaalselt) on üsna võimatu, sest naaritsad on üsna nutikad põgenejad (mistõttu ongi lihtsam neid puurides hoida). Kuniks tootja, kellelt sa naaritsaripsmeid/pikendusi soetad, ei saa sulle tõestada, et naaritsad, kelle karvadest nende ripsmeid tehakse, ei ela suurel, veekogu läheduses asuvas looduslikul ent piiratud vabadusega maa-alal, on nende jutt headest tingimustest üks suur jama.

Küll aga ei pea see kõik tähendama, et ilusatest ripsmetest peaks seetõttu loobuma! On küllaldaselt firmasid, kes loovad PÄRISELT eetilisi kunstripsmeid, ehk sünteetilisi ripsmeid. Seega saavad inimesed, kes kunstripsmeid soovivad, eelistada neid.

Hele-Mai Viiksaar

Naaritsaripsmete kallis hind