12255686_10208365777768244_1173100799_o

Pole võimalik olla 100% vegan

Ajal, mil inimorjandus oli üldiseks normiks, võinuks kasutada sarnast argumenti. Kui just mitte elada ühiskonnast väljaspool, oleks olnud raske eksisteerida 100% orjavabalt. Tõepoolest, oleks saanud vältida ise orjade pidamist, kuid vältida kõiki esemeid, mille valmimises orjad vähekegi osalesid, oleks olnud võimatu. Orjatöö leidnuks kasutust ka ehitusel nii avalikus kui erasektoris. Kas oleks loogiline öelda inimorjanduse kaotamise poole püüdlejaile, et kui nad teedel kõndimist ei lõpeta, käituvad nad silmakirjalikult? Kas oleks loogiline öelda, et kuna me ei saa 100% vältida esemeid, mis on tehtud kas või vähese orjatööga, on inimorjandus moraalselt õigustatud ja me võime rahumeeli orje pidada?

Muidugi mitte.

Selle asemel ütleksime, et orjandus on moraalselt vale ning et peame võitlema ühiskonna nimel, mis orjanduse keelustaks. Senikaua peaksime võimaluse piires vältima orjusest tulenevaid esemeid, seejuures eriti ise otseselt orjade pidamist ning tooteid, mis valmivad otseselt orjatööna.

Sarnaselt on veganluse kontekstis praegusel hetkel võimatu vältida maailmas kõike, mis vähimalgi määral sisaldab loomse päritoluga saadusi. Sellegipoolest peaksime nentima, et loomade orjastamine, ärakasutamine ja tapmine on vale ning nõudma, et ühiskond liiguks nende teguviiside keelustamise suunas. Senikaua peaksime võimaluse piires vältima kõiki loomseid tooteid, eriti neid, mis on pärit otseselt loomapidamistööstusest. Nii sellepärast, et see on moraalselt väär, kui ka selleks, et nõrgendada loomapidamistööstuse võimu ühiskonnas.

Moraalsus ei kujuta endast seda, mille ühiskond on meie jaoks lihtsaks teinud. Kui ühiskond muudab võimatuks elada 100% moraali kohaselt, ei muganda me moraali ühiskonnale sobivaks, vaid nõuame ühiskondlikke muutusi, mis võimaldaksid meil moraalselt elada.

Tekst on pärit raamatust “Meat Logic: Why Do We Eat Meat” (Lihaloogika: miks me sööme liha”), lk 100-101. Originaalis ilmus artikkel siin: http://freefromharm.org/common-justifications-for-eating-animals/100-vegan/

See postitus kuulub seeriasse „Levinuimad õigustused loomade söömiseks”, kus püütakse pakkuda vastuseid ja vahendeid nendele õigustustele reageerimiseks. Loe ka teist tõlgitud postitust samas seeriast nimega “Toitumisahela müüdi murdmine”: http://loomadenimel.ee/uldine/toitumisahela-muudi-murdmine/

Tõlkis: Triin Tõniste

100% vegan?