1

“Seavabrikud” on Loomade Nimel teavituskampaania aastast 2012, mis heidab valgust loomade elamistingimustele Eesti sigalates. Uurimuses on dokumenteeritud kaheksat salaja filmitud sigalat üle Eesti. Etteteatamata farmidesse läinud filmijatele avanesid kohati õõvastavad kaadrid. Videotes ja piltidel avaneb kurb vaatepilt sigade igapäevasest eluolust, vigastusest ja haigustest, mis korduvad farmist farmi. Näiteks on näha, et elusad sead kannatavad erinevate traumade ja haiguste käes, mh esinevad näritud sabad, verised kõrvad, kriimustused, silmahaigused ja songalaadsed moodustised.

Kõnealune kampaania oli Loomade Nimel esimene paljastus intensiivsest loomapidamisest Eestis. Teema sai väga laialdast meediatähelepanu – see oli “Pealtnägija” ühe saate põhilugu, mida hiljem kajastati kõigis peamistest võrguväljaannetes ja paberlehtedes. Loe: “Loomaõiguslaste salavideod paljastasid hulga rikkumisi Eesti sigalates“, “Nälginud, haiged ja sõnnikus loomad-kas tõepoolest Eesti sigalate argipäev?”, “Salaja filmitud videod Eesti sigalates paljastavad loomade väärkohtlemisi”.

Seavabrikute videot on tänaseks YouTube’is vaadatud enam kui 31000 korda ning tänu kajastusele “Pealtnägijas” mõtlesid teemaga kaasa kümned tuhanded inimesed. Lugematud meediakajastused ja arvamusartiklid aitasid teemat meedias hoida pea kaks nädalat pärast loo avalikustamist. Usume, et tegu oli vajaliku ja olulise esimese sammuga, et Eesti inimestele näidata intensiivtootmise paratamatut julmust. Samuti loodame, et paljastus aitas inimestel sigu näha teise pilguga, kui tavaliselt harjutud on – mitte kui toiduaineid, vaid indiviide, kellel on oma huvid ja vajadused.

Tutvu kampaaniaga lähemalt Seavabrikute kodulehel.