Millised on Sinu elus olnud suhted loomadega?

Olen linnas üles kasvanud. Loomi enda ümber nägin harva, küll oli kodus kass. Ka praegu on mul kass. Mulle on alati loomad väga meeldinud ja nende seltsis on alati huvitav ja hea olla, välja arvatud suured koerad keda ma natuke pelgan, kuna mulle on üks koer kunagi kallale tulnud.

Kuidas leidsid tee taimetoitluse ja veganismini?

Lähemalt hakkasin tervise teemadel uurima mõned aastad tagasi, kui iseseisvat elu alustasin ja tervis käest ära läks. Hakkasin uurima ja seos eluviisi ja toitumisega oli täiesti leitav. Samuti halvenes ka vanaema tervis ja suurest tahtmisest teda aidata, hakkasin veel sügavamalt kõike uurima. Sattusin lugema ja avastama asju, mis mind täiesti pahviks lõid– millised probleemid meie planeeti ja inimesi kimbutavad, mis toimub meie toitumissüsteemis, mida me endale sisse sööme, kuidas me kohtleme loomi ja loodust jne. Enne ma ei osanud sellest kõigest üldse mõeldagi, ma ei näinud maailma laiemalt. Hakkasin vaatama igasuguseid dokumentaale ja filme ning tee taimetoitluseni käis üsna päeva pealt. Sealt alates liikusin vaikselt veganismini. Hakkasin mõtlema enda lapsepõlve peale, kuidas ma pidevalt peitsin lihatükke, sardelle ja kotlette taldrikult salaja prügikasti, kuidas mulle ei maitsenud väga piim jne. Kõik need asjad tundusid täiesti loomulikud asjad inimeste toidulaual, siis ei osanud ju tahta ja mõelda, et saab ka teisiti.
Eks nende dokumentaalidega on ka see, et loomulikult on need head mõjutajad ja hetkeks tundubki et kõik maailmas on halvasti, aga palju asju liigub ka paremuse poole ja kui on mõni asi mida ma saan ära teha, et endast natukenegi väiksem ökoloogiline jalajälg jätta, siis mul on seda ainult rõõm teha.
Paljud ütlevad, et näed seda ja seda sa ei tohi süüa, aga ma tohin kõike. Ma lihtsalt VALIN mitte süüa. Ma ei keela omale midagi ja ma ei aja enda jaoks asja jube keeruliseks. Ma päris range vegan ei ole. Külas olles, vältides igasuguseid küsimusi, söön seda, mida pakutakse, aga mitte liha. Väljas süües üritan küll leida menüüst võimalikult taimse roa, aga ei pane pahaks, kui satub mõni piimatoode sisse. Mett söön ka.
Üldjuhul ma ei taha eriti silma paista oma toitumiseelistustega, kuigi ma seda selle intervjuuga natuke teen. Aga üldiselt ei ole ma jah selline loosungiinimene. Ma lihtsalt ei taha ühelegi loomale haiget teha. Ajan vaikselt oma rida ja rõõmustan, kui keegi liitub või tunneb positiivset huvi.

Kuidas on vegan toitumine mõjunud Sinu tervisele?
Tervisele on hästi mõjunud. Võib-olla oleks olnud hästi ka siis, kui ma oleksin endiselt segatoiduline, aga lihtsalt hästi tervislik ja mitmekülgne, ei tea. Liigsed kilod kadusid ruttu ja kerge on kaalus püsida. Kergem, nõtkem ja sitkem on olla. Kui enne olin tihti haige ja mingid hädad küljes, siis nüüd on olukord palju parem. Näonahk on parem. Aga nii kui söön mingit piimatoodet, näiteks juustu, siis on tulemused kohe kas näonahal näha või rögase kurguna tunda.

Paljud inimesed arvavad, et veganitel pole suurt midagi süüa. Kuidas on sinu toidulaud veganiks hakates muutunud ning kas nimetaksid seda mitmekülgseks?

Minu toidulaud on päris palju muutunud. Olen hakanud rohkem värsket sööma. Blender, mahlapress ja saumikser on köögis asendamatud kaaslased. Igasugused smuutid ja mahlad on mu lemmikud. Kodus on alati puuvilju. Pähklid, seemned, idud, läätsed, kikerherned, oad, herned, tatar (ka toortatar), kinoa, täisterapasta, erinevad riisid ja nuudlid, kõiksugu köögiviljad, lehtköögiviljad, teraviljatooted, seened, marjad jne… Nimekiri on väga pikk. Minu arvates päris mitmekülgne. Kuigi jah, veganitel on oht mugavusest või ajanappusest jääda ühekülgseks ja mitte saada vajalikke toitaineid kätte.

Kas loomasõbralikkus on Sinu jaoks ka teistes valdkondades oluline? 

Selles mõttes ma ilmselt kõige eeskujulikum vegan tõesti ei ole, et mul on nahksaapad ja villased sokid jne, aga austan väga neid kes ka seda jälgivad. Aga karusnahkseid asju ei poolda kindlasti. Šampoonid, palsamid, kreemid, kodukeemia on mul enamasti kõik looma- ja loodusesõbralikud. Kosmeetikast üritan pooldada neid firmasid mis ei tee loomade peal katseid.
Loomadega tsirkused, delfinaariumid ja muud meelelahutusvormid, kus loomi kasutatakse, on minu silmis äärmiselt taunitavad. Loomaaeda väga ei kisu, hakkab paha nähes suuri loomi imeväikestes puurides edasi-tagasi kõndimas ja nii aastast aastasse. Inimest ju ei hoitaks niiviisi puuris või piitsutataks tegema hullumeelseid trikke, et teised plaksutaksid ja maksaksid raha… Miks teha seda siis loomadega?

Näitlejate elutempo võib kohati üsna kiire ja liikuv olla. Kas sellise eluviisiga on raske vegan olla?

Mõnes mõttes küll. Pean planeerima rohkem oma söömist ja toitu kaasa tegema. Kotis on mul alati midagi näksida. Mulle meeldib süüa pigem tihti, aga väikeste portsude kaupa.

Kas veganism on Eesti teatrimaastikul levinud ning kuidas suhtuvad sellesse valikusse Sinu kolleegid? 

Kindlasti on teatrimaastikul taimetoitlasi, aga kui palju veganeid, seda ma kahjuks ei tea. Kolleegid on vast nüüdseks harjunud, et ma mitte-nii-tavapäraseid asju söön. Eks aegajalt ikka küsivad ja uurivad mida söön, milleks see või teine on hea/halb jne.

Kas Sinu retseptivaramus on mõni retsept, mis alati teistel keele alla viib – nii taimetoitlastel kui ka kõigesööjatel?

Üldjuhul ma ei pea ennast väga heaks kokaks ja teistele süüa teha ma väga ei armasta, ilmselt mingi tobe ebakindlus on sees. Iseendale meeldib aga eksperimenteerida igasugu asju. Aga näiteks oa/peedi kotletiga vegan burger koos porgandi ja peedi „friikatega” on meeldinud väga ka teistele.

Kuidas on Sinu valikusse hakata veganiks suhtunud sõbrad ja pere?

Õnneks mul on häid sõpru kes on ka ise taimetoitlased või veganid. Kuid üldiselt on suhtutud positiivselt. Eks neid „muru näksimise” ja menüüs karbonaadipraadi nähes „näe täpselt sulle midagi” nalju tehakse ikka, nendest ei pääse. Pere on väga tolereeriv olnud, aga eks nad ikka muretsevad, et kas ma ikka söön piisavalt ja saan vajalikud asjad kätte.

Kui sa saaksid soovitada ühte filmi, raamatut või videot veganismi või loomaõigusluse teemal, siis milline see oleks?

Hetkel on mul arvuti kõrval just pooleli uus täitsa Eesti oma raamat „Vegan – hooliv ja maitsev elu”. See peaks sobima hästi neile, kes tahavad selle eluviisiga alustada või neile, kes lihtsalt tahavad teada saada, et mis värk nende veganitega on.

Neid filme, videoid on palju mida tahaks soovitada. Ei oskagi ühte välja tuua. „Earthlings” oli minu jaoks see kõige suurem mõjutaja ja ilmselt sealt ka asi alguse sai. Üks tore mees räägib hästi ühes videos Youtube`s „101 reasons to go vegan”. „Meat the truth”, „Sea the truth”, „The Cove”, „Food Inc” jne.

Kas sul on mõni taimetoitlasest eeskuju või iidol, kelle eeskuju on sind nakatanud või kinnitanud sinu valikute õigsust?

Mõned sõbrad ja blogid, mida jälgin. Näiteks Liisa-Indra Pajuste blogi Banaanisaar.ee.

Mida soovitaksid algajale veganile või veganlusest huvitujale?

Mul oleks hea meel, et üks inimene valib ilusama ja vägivallatuma tee. Kuigi algus võib veidi keeruline olla, et mida siis nüüd süüa ja mida poest osta, siis ajapikku saab see kõik selgeks ja tekivad oma mustrid ja rutiinid. Tähtis on mitmekülgselt toituda ja kindlasti jälgida kas päevane kaloraaž ikka saab toitaineterikkalt täidetud. Veel on tähtis kindlasti mitte hõõruda teistele inimestele oma elustiili ja toitumist peale, kuigi tahtmine on suur, aga see võib ainult inimesed eemale peletada. Soovitaksin lugeda teemakohaseid raamatuid, vaadata filme internetiavarustest, lugeda retseptiraamatuid ja külastada maitse, elamuse ja inspiratsiooni mõttes näiteks Vegan restorani V Tallinna vanalinnas.

Näitleja Saara Kadak loomadest, taimetoitlusest ja tervislikust eluviisist